ВІЛЬНИЙ ДУХ ПЛЕНЕРУ

експрес-виставка на пленері Юрія Фреїва

експрес-виставка на пленері Юрія Фреїва

Він молодий, мислячий, впевнений в собі митець. Він знає – що може, що вміє і що хоче. До кожного твору чи проекту він підходить ґрунтовно, підтверджуючи впевненість свого наміру. Приміром, беручись за конкурсний ескіз  прапора Долини,- детально  штудіював основи геральдики, проаналізував символіку й історичну перехідливість міста через минуле, сучасне, майбутнє, шукаючи його найцільніший код – і  переміг у конкурсі. Він із   захопленням працює у живописі, графіці, техніці вітражу, художнього скла, комп’ютерній графіці. Та на особливий творчий пульс його піднімає робота на художніх пленерах.

Вільний мистецький дух пленерної творчості, колективна праця в безмежній майстерні під відкритим небом, а часто ще й у незнайомому місці, особливості й екзоти якого відкриваються вперше, захопили до повноти душі Юрія Фреїва ще зі студентських активних літ.

Формуючи свою художню освіту у Львівській академії мистецтв на факультету художнього скла у групі відомого митця й ректора Андрія Бокотея, Юрій вже на старших курсах навчання раз-другий вдихнув творчої свободи й піднесення самовиразу у праці зранку до сутінків на виїзних творчих пленерах. В поєднанні із академічними студіями  робота пліч-опліч з іменитими майстрами  серйозно розширювало формування світогляду молодого художника, який нарощував міцніючі творчі крила для самостійного лету.

І згодом на колективній виставці кращих дипломних робіт випускників мистецьких навчальних закладів України у   Палаці мистецтв творчість випускника першого випуску магістрів кафедри художнього скла Юрія Фреїва була відзначена в числі кращих. Почесний диплом він отримав з рук відомого українського графіка, голови Національної спілки художників України Андрія Чебикіна.

Якщо в студентські роки Юрій старався не пропускати зорганізовані пленери по Україні і, найперше, в Галичині,- то ставши дипломованим художником швидко розширив географію міжнародними.

Зараз ця стихія творчої волі в житті молодого художника стала досить важливою і постійною. Часто приїхавши з одного пленера, він вже готується до участі в наступному.

– Дух міжнародного пленеру –це найперше багато творчих особистостей з різних країн, що в якійсь мірі нагадує студентські роки,- розповідає Юрій Фреїв.- Вік учасників досить різний, практично, від 25-літніх випускників різних академій до вісімдесятирічних майстрів. І всі разом ми живем пульсуючим щоденним життям творчої праці з натури, тусовок, індивідуальних і колективних експрес-виставок, географією подорожей. Спілкування на кількох мовах між собою зовсім не заважають творчому товариству. І митці з різних країн перед очима всієї групи пленеристів демонструють свою творчу манеру, власну школу і пошуки нових образів.

Білоруси, приміром, написаними етюдами, ескізами, картинами показують традиційну прихильність добротного академізму, поляки – від класичної школи до абстракції, фіни – досить цікавий кольором імпресіонізм, німці з берлінською школою – строгі урбаністичні мотиви в стриманій кольоровій гамі. Художники з Ольштена (Польща) захопили всіх чисто декоративним письмом з відверто схематичними композиціями.

Колеги ж по пленеру смакують у творах Фреїва підкреслено виражену кольористичність, часто декоративне поєднання кольорових відношень зітканих на тонкому нюансі гармонії.

Разом зі спогадами перебування цих періоди у старовинних замках, готелях, туристичних комплексах з кожного пленеру Юрій привозить нові знайомства, мистецькі книги, диски, а також нагороди за участь у виставках, каталоги з репродукціями власних пленерних творів, запрошення на нові мистецькі акції.

– Більшість нових робіт одразу ж  і залишаються в місцях проведення пленерів,- каже молодий художник.-  Кілька робіт віддається  організаторам акції, частина роздаровується, розпродується, дещо залишається в музеям, галереях, місцевих магістратах. Звичайно обмінюємся між учасниками пленеру. А найближчі до серця шкіци забираються з собою. Хоча я  палкий прихильник  того, що твори митця мають розходитись між людей, зацікавлювати глядачів на виставках і в колекціях, а не припадати пилюкою в майстернях.

З вигодою залишаються, звичайно і організатори таких мистецьких тусовок. Бо, приміром, двадцять художників залишають їм 40-60 робіт за умовами участі, а це вже цікава виставка, поповнення в місцеві музейні експозиції, цікаві подарунки для поважних гостей місцевої управи.

Для художників же зібрання на пленері – щасливий творчий рай. Недарма ж хто з них раз-другий спробував такої мистецької волі, прагне нізащо не пропустити майбутні зустрічі на природі в коловоротах життєвої суєти. За щастя це і для Юрія Фреїва. Бо лиш приїхавши з чергового міжнародного пленера, він радо повідомляє, що на наступне літо зробив заявки на участь у шести таких творчих зібраннях.

Листопад, 2011

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: