ДОРОГА ДО ХРАМУ

Святкова урочистість, піднесений настрій сільських газдів і газдинь, щасливі посмішки молоді цієї неділі творили гірську Кальну ще красивішою і величнішою. Зовсім не псували настрою й різкі, пекучі завії по-зимовому холодного вітру, який раз-пораз мозорячими подихами обпікав лиця й руки численної громади й гостей у центрі села.

У Кальні – великдень. Тут сьогодні відбувається освячення й відкриття нового храму Святого Михаїла для місцевої греко-католицької громади, якого тутешні віруючі чекали роками. Додаючи привітної величності урочому моменту, з-за важких свинцевих хмар запромінилося сонце й золотавими відтінками лягло на церковне подвір я. Священичий спів злився з небесним настроєм. На освячення нового храму у реконструйованому приміщенні до місцевого пароха Михайла Міхнея приїхали розділити величність святкової літургії радник єпископа УГКЦ о. Вітольд Левицький з Долини, декан Болехівський УГКЦ Дмитро Павлик, диякон Ігор Ліпчанський, отці Василь Витвицький та Володимир Воробець з Болехова, отець ЧСВВ Гошівського монастиря Микола Кук, Петро Євчук з Витвиці, Ростислав Какапич з Церківни, Григорій Токар зі Станківців, Василь Бурій з Липи, Петро Коваль з Яворова. Святкову радість дня народження нового храму до кальнянців приїхали розділити голова райдержадміністрації Олександр Криницький, керуючий справами районної ради Іван Данилів, депутати районної ради Ігор Тимочко, Богдан Ленігевич, Роман Василів.

Провівши обряд освячення нової споруди храму отець-декан Болехівський Дмитро Павлик запрошує отців-співслужителів і віруючих до церковного приміщення. Тут все зроблено високоякісно і на совість: масивні міцні дубові двері, рівнесенькі із запахом свіжої фарби стіни і стеля, вміру використані елементи декору, красиві світильники, на стінах- перші ікони. В доволі просторому приміщенні храму в цей святковий день, як кажуть, ніде голці впасти. Всім хотілося побачити викінчений вигляд молитовної споруди, бути присутніми на освяченні храму, Євангелія, святковій літургії, бажаючі також могли піти до сповіді.

На завершенні відправи активістам, які долучилися до реконструкції храму, вручили грамоти єпископа УГКЦ Івано-Франківськї єпархії Володимира Війтишина. Разом з сільським головою Віктором Равлюком ці почесні відзнаки отримали Василь та Михайло Хомини, Ігор Тимочко, Олег Равлюк, Роман та Іван Василіви, Богдан Ленігевич, Степан Федак, Марян Пигач, Дмитро Юсип, Михайло, Юрій, Ярослав, Василь та Степан Даниліви, Василь та Володимир Мадиняки, Василь та Дмитро Павліви, Василь та Степан Дрешери, Іван Стрипа, Іван Ткач, Михайло Ільчишин, Михайло Семянків, Михайло Чудик. Грамотами владики відзначені також місцеві громади УГКЦ та УАПЦ за взаємотерпимість та допомогу у реконструкції храму.

А споруда, в якій проведено реконструкційні і впорядкувальні роботи та відкрито храм свою історію розпочала у далекому |1907-му. Цього року виготовлені плани «через архітектуру п. Льва Левинського в Львові … на будову церкви в Кальні». Спочатку планували в громаді взяти «підприємцем русина» але, видно, у нас на той час не будо добрих місцевих спеціалістів, тому підприємцем будови став Андрій Ставарський, майстром Франц Влазло – обидва з Синяви біля Ярослава. Громада враджує дорого платити підприємцеві, який будує школу, щоб той одночасно зорганізував і побудову церкви. Отже, коли починали будувати церкву, школа вже будувалося. За архівними документами, приблизно у 1925 -1928 роках в Кальні вчителювала п. Сембретовичка, вона, можливо, була i першою вчителькою сільської новозбудованої школи. Пізніше в цьому приміщенні до 1970 року й розташовувалася школа, далі споруда служила для сільської ради та пошти, а з 1990 року – фельдшерсько-акушерського пункту. І саме зараз первинна задума колишніх кальнянців стала освяченою реалізацією першоплану – мати на цьому узвишку в центрі села церкву. Відтепер дорога до храму щонеділі й кожного святкового дня пролягатиме віруючим на мелодійний поклик дзвона.

Листопад, 2011

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: